Aktualności2022

Strefa Pomocy

Więcej informacji o naszych działaniach można znaleźć także na naszej stronie na Sharepoincie: https://gkzhp.sharepoint.com/SitePages/strefa-pomocy.aspx

 Drogie Harcerki, Instruktorki!
Drodzy Harcerze, Instruktorzy!

Chcemy przypomnieć, że w naszej organizacji istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej, anonimowej, profesjonalnej pomocy psychologicznej, którą oferuje Strefa Pomocy ZHP.

Telefon Wsparcia – Strefa Pomocy – 669 116 116

Strefa Pomocy to linia telefoniczna prowadzona przez psycholożki i psychoterapeutki, będące równocześnie instruktorkami Związku Harcerstwa Polskiego. Linia działa w dwóch obszarach: udzielania konsultacji oraz udzielania bezpośredniego wsparcia osobom dzwoniącym. Telefon jest czynny w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 – 21:00 pod numerem telefonu 669 116 116. Linia jest anonimowa i dostępna dla wszystkich członków i członkiń ZHP, a także ich rodzin.

Badanie potrzeb dotyczących wsparcia psychologicznego

Prowadzenie linii telefonicznego wsparcia pozwala nam poznać część problemów, z którymi mierzą się harcerscy wychowawcyoraz harcerze i harcerki. Chciałybyśmy, aby podejmowane przez nas działania jak najlepiej odpowiadały potrzebom środowisk. Dlatego też prowadzimy badanie potrzeb i diagnozę sytuacji w postaci ankiety dostępnej pod linkiem – https://limev4.zhp.pl/index.php/512858?lang=pl. Bardzo prosimy o pomoc drużynowych i instruktorów – jeśli poświęcicie czas na wypełnienie ankiety, będziemy w stanie zaplanować działania adekwatne do waszej sytuacji i waszych potrzeb. To wy najlepiej wiecie, jak wygląda wasza rzeczywistość; nie chcemy decydować w niczyim imieniu, co jest ważne, a co nie. Chciałybyśmy, aby wyniki uzyskane w badaniu stanowiły podstawę pod stworzenie długofalowej strategii działania dla zespołu oraz określania priorytetów naszych działań, tworzonych materiałów oraz podejmowanych z innymi Wydziałami i Zespołami rozmów. Prosimy o pomoc polegającą na wypełnieniu i dalszej promocji ankiety.

Warsztat „W poszukiwaniu równowagi ról”

W odpowiedzi na szeroko zgłaszany problem Zespół Wsparcia Psychologicznego opracował przeznaczone dla wędrowników i instruktorów warsztaty “W poszukiwaniu równowagi ról”. Działanie jest podejmowane w ramach akcji Global YouthMobilization (https://globalyouthmobilization.org/about/) – projektu, którego celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii na życie młodych.

Zachęcamy do zgłaszania zapotrzebowania na przeprowadzenie warsztatu w Waszym środowisku! Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące warsztatów:

Warsztaty “W poszukiwaniu równowagi ról”

W trakcie warsztatów wspólnie szukamy równowagi między rolami, które pełnimy w naszej harcerskiej służbie: jesteśmy wychowawcami, przyjaciółmi, harcerzami, ale też po prostu ludźmi doświadczającymi różnych wydarzeń. Uzyskać tę równowagę pozwolą nam narzędzia z psychologicznej “apteczki pierwszej pomocy” – rozwijamy umiejętności opiekowania się innymi w sytuacjach trudnych, uczymy z jakich procedur można korzystać, gdzie i u kogo szukać pomocy.

W trakcie zajęć dowiesz się:

  • Jakie są procedury, które mogą być pomocne podczas udzielania wsparcia psychologicznego osobom – w tym dzieciom i młodzieży – w sytuacjach trudnych,
  • Skąd w takich sytuacjach czerpać spokój i pewność siebie,
  • Czemu ważne jest, by dbać o siebie i czemu dbanie o siebie jest narzędziem pracy instruktora/wychowawcy/osoby pomagającej,
  • Co już umiesz i co możesz wykorzystać w komunikacji,
  • Po czym poznać, że druga osoba mierzy się z trudnościami natury psychologicznej i jak najlepiej reagować w takiej sytuacji,
  • Jak łączyć siły z innymi tak, by razem stawiać czoła trudnym sytuacjom i tworzyć środowisko harcerskie oparte na wzajemnym wsparciu i życzliwości.

Warsztaty w podstawowej formie trwają około pół dnia (5 godzin). Mogą odbyć się zarówno zdalnie jak i na żywo (polecana jest formuła na żywo). Trenerki z Zespołu Wsparcia Psychologicznego mogę przyjechać na warsztaty do Waszej harcówki w dogodnym terminie.

Zapraszamy do zgłoszeń – tel. 669 116 116 (od 15 do 21 w dni powszednie), e-mail: strefapomocy@zhp.pl

Dziękujemy za pomoc!

W imieniu zespołu ds. wsparcia psychologicznego

phm. Katarzyna Zgódko
szefowa zespołu ds. wsparcia psychologicznego GK ZHP
katarzyna.zgodko@zhp.pl