Aktualności2021

DiscoverEU – ruszają zgłoszenia!

12 października rozpoczynają się zgłoszenia do nowej edycji inicjatywy Unii Europejskiej „DiscoverEU” skierowanej do młodych Europejczyków w wieku 18-20 lat, w ramach której Komisja Europejska przyzna 60 tys. bezpłatnych biletów kolejowych na podróż po UE w 2022 r.

DiscoverEU  została uruchomiona w 2018 r., obecnie jest częścią nowego programu Erasmus+ na lata 2021–2027.  DiscoverEU to inicjatywa UE, dzięki której młodzi ludzie mogą odbyć podróż po Europie, zdobywając przy tym nowe doświadczenia. Podczas zaplanowanej przez siebie podróży, młodzi ludzie nie tylko odkrywają zalety swobodnego przemieszczania się w UE, poznają różnorodność Europy, jej bogactwo kulturowe i historię. Dzięki podróży zawierają nowe znajomości, ale także mają możliwość do rozwijania umiejętności życiowych, które przydadzą się w przyszłości, takich jak niezależność, pewność siebie i otwartość na inne kultury.

Kiedy będzie można zrealizować podróż?

Wybrani kandydaci będą mogli rozpocząć swoją podróż w okresie od marca 2022 r. do lutego 2023 r. Podróżować mogą przez okres do 30 dni, indywidualnie lub w grupie maksymalnie pięciu osób (w przypadku zgłoszenia grupy wszyscy muszą być w przedziale wymaganym wiekowym).

Ze względu na nieprzewidywalną obecnie sytuację pandemiczną, wszyscy nagrodzeni biletem DiscoverEU będą mogli dokonać elastycznych rezerwacji za pomocą nowego mobilnego biletu. Datę wyjazdu będzie można zmienić do chwili odjazdu. Bilety przyznawane w ramach DiscoverEU mają jednoroczny okres ważności.

Jednocześnie, Komisja zaleca wszystkim podróżującym sprawdzenie potencjalnych ograniczeń podróży na ReopenEU  https://reopen.europa.eu/pl

Kto może wziąć udział?

Do udziału w ww. edycji DiscoverEU Komisja Europejska zaprasza młodych obywateli Unii Europejskiej urodzonych między 1 lipca 2001 r. a 31 grudnia 2003 r. Wyjątkowo osoby, które mają obecnie 19 lub 20 lat, mogą składać wnioski, po tym jak odpowiadająca ich rocznikom runda konkursu została przeniesiona ze względu na pandemię COVID-19.

Czas przyjmowania zgłoszeń:  zgłoszenia do udziału w DisscoverEU można będzie składać od wtorku, 12 października 2021 r. od godz. 12:00 do wtorku, 26 października 2021 r. do godz. 12:00.

Więcej informacji na temat inicjatywy DisoverEU oraz możliwości dokonania zgłoszenia znajdą Państwo na Europejskim Portalu Młodzieży w zakładce DiscoverEU: https://europa.eu/youth/discovereu_pl