Aktualności2021

Global Youth Mobilization – granty

W kwietniu 2021 roku odbył się Światowy Szczyt Młodzieży (Global Youth Forum), na którym uczestnicy mieli okazję przekonać się, jak w czasie pandemii COVID-19 radziły sobie organizacje z całego świata, poznać ich problemy, wyzwania i rozwiązania, a także dowiedzieć się, gdzie członkowie tych organizacji mogą szukać wsparcia.

Jedną z inicjatyw pomocy jest wspierany przez Światową Organizację Zdrowia oraz Fundację Narodów Zjednoczonych ruch Global Youth Mobilization (GYM). Zrzesza on młodych ludzi, którzy mają na celu poprawę jakości życia młodzieży w popandemicznej rzeczywistości, wsparcie jej i udzielenie pomocy w powrocie do normalności. Jedną z oferowanych przez Global Youth Mobilization dróg wsparcia jest tzw. grant covidowy.

 Jak otrzymać grant?

Jeśli masz pomysł na rozwiązanie problemów, które przyniosła ze sobą pandemia koronawirusa i chcesz wesprzeć swoją lokalną społeczność, możesz złożyć wniosek o wsparcie finansowe w wysokości od 500 do nawet 5000 dolarów amerykańskich. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, w którym opiszesz swój pomysł i co chcesz dzięki niemu osiągnąć oraz nagrasz krótki filmik, w którym uzasadnisz, dlaczego to właśnie ty powinieneś otrzymać grant.

 Kto może aplikować?

Każda osoba w wieku od 14 do 30 lat ma możliwość ubiegania się o grant. Kluczowym wymogiem jest posiadanie innowacyjnego pomysłu, który ma szanse realnie wpłynąć na poprawę życia jednostek lub grup społecznych. Wniosek może być wysłany przez osobę indywidualną, niesformalizowaną grupę młodzieży, a także lokalny oddział organizacji należącej do tzw. Wielkiej Szóstki (do której należą WOSM i WAGGGS). Osoby i grupy nieformalne mogą ubiegać się o grant w wysokości 500 USD lub 1500 USD, natomiast organizacje młodzieżowe – o 3000 USD lub 5000 USD. Więcej informacji o warunkach i wymaganiach znajdziecie na stronie https://globalyouthmobilization.force.com/s/requirements.

 Co trzeba zrobić, aby móc wysłać wniosek?

Aby wysłać wniosek trzeba mieć ukończone 14 lat, a także przygotować:

  • referencje od osoby pełnoletniej,
  • zestawienie planowanego wydatkowania funduszy,
  • dane opiekuna projektu, do którego wpłyną otrzymane środki (jeśli masz poniżej 18 lat),
  • krótki film, w którym przedstawisz swój projekt (opcjonalnie, lecz bardzo zalecane).

Kiedy i jak można złożyć wniosek?

Wnioski są rozpatrywane w dwumiesięcznych cyklach. Nie ma ostatecznego terminu ich składania. Platforma do aplikacji pozostanie otwarta tak długo, jak długo dostępne będą środki. Wnioski można składać na stronie https://globalyouthmobilization.force.com/s/apply-now.

Jak to wykorzystać w ZHP?

ZHP jest członkiem WAGGGS i WOSM, dzięki czemu granty covidowe Global Youth Mobilization są dostępne dla naszych chorągwi, hufców i drużyn oraz indywidualnie dla harcerek i harcerzy, którzy spełniają warunki. Jeśli macie pomysł na służbę, projekt, działanie wspierające młodych ludzi w funkcjonowaniu w trakcie czy po pandemii i szukacie środków finansowych na jego realizację, skorzystajcie z tej oferty.

Obecnie trwa rozpatrywanie wniosków złożonych do 20.08.2021 r. Decyzje zostaną ogłoszone do 15 października. Rozpatrywanie wniosków złożonych po 20 sierpnia rozpocznie się 1 listopada 2021.

 

Informacja przygotowana przez uczestniczki GYF we współpracy z Wydziałem Zagranicznym GK ZHP.