Aktualności2022

Zmarł Druh Zbyszko Piwoński

Członek honorowy Harcmistrzowskiego Kręgu Instruktorskiego „Czerwona Szpilka”. Nie był czynnym instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego, ale dla harcerzy lubuskich zrobił ogromnie dużo.

Trudno przecenić rolę , jaką odegrał  Druh Zbyszko w Związku przez wiele lat swojej działalności.

 Dzięki jego staraniom otwarto  w 1986r. Wojewódzki Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”,  w 1987r. Chorągwianą Szkołę Małej Kadry zlokalizowaną w Pałacu w Trzebiechowie a także Harcerski Ośrodek Kształcenia w Świbnej.

Od  1996 r. był Przewodniczącym Chorągwianej Rady Przyjaciół Harcerstwa.

Z inicjatywy Druha Zbyszko odbyło się III Zgromadzenie Ogólne Światowej Skautowej Unii Parlamentarnej (WSPU), które miało miejsce w Warszawie w sierpniu 2000 r.

Pracując w Senacie był m.in. współtwórcą Parlamentarnego Koła Przyjaciół Harcerstwa, którym kierował.

Za swoją działalność otrzymał od Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego najwyższe wyróżnienie  „Laskę skautową” a także Honorowe Wyróżnienie „Niezawodnemu Przyjacielowi” będące wyrazem naj­większego uznania Związku Harcerstwa Polskiego dla osób niebędących członka­mi ZHP.

Druh Zbyszko wspierał wszystkie inicjatywy Chorągwi, był częstym gościem na zlotach, obozach, złazach. Najlepiej czuł się wśród zuchów i harcerzy co niejednokrotnie podkreślał.

Bardzo cenili Jego obecność instruktorzy „Czerwonej Szpilki”. Był  dla nich autorytetem i wzorem do naśladowania. Jego wyważone i cenne uwagi stanowiły zawsze inspirację do skutecznej pracy. Ogromnie liczyliś się z Jego zdaniem.

Będzie Go nam bardzo brakowało. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Na pewno jednym z nich był Druh Zbyszko Piwoński – „Niezawodny Przyjaciel”.

Czuwaj Druhu!