Harcerski Klub Seniora

Seniorzy lubuscy wśród czołgów i samolotów

25 maja 2021 seniorzy z Harcerskiego Klubu Seniora spotkali się na majówce w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. 22 osoby zwiedzały wystawy stałe w budynku Muzeum i ciekawe eksponaty zgromadzone w parku muzealnym. Obok zabytkowych już, różnych rodzajów broni lekkiej z okresu I i II wojny światowej seniorzy z zainteresowaniem obejrzeli ustawione w parku samoloty, działa samobieżne, armaty, czołgi, amfibie i inny sprzęt wojskowy. Dzięki przewodnikowi z Muzeum zwiedzający dowiedzieli się o przeznaczeniu i historii oglądanych obiektów.  Uzyskali także wyczerpujące odpowiedzi na wiele pytań.

Spacer po muzealnym parku był również okazją do spotkań i rozmów w kręgu przyjaciół. Było to szczególnie ważne i potrzebne, bowiem w konsekwencji zakazów i obostrzeń związanych z pandemią osobiste spotkania zostały ograniczone do minimum. Kontakty z konieczności odbywały się w systemie zdalnym.

Po interesującym spacerze i zwiedzaniu muzealnych eksponatów seniorzy spotkali się pod wojskowym namiotem, aby uczestniczyć w dyskusji prowadzonej przez pracownika Muzeum na temat „Jak archiwizować posiadane pamiątki”. Rozmowa ta z pewnością pomoże seniorom na uporządkowanie i przygotowanie posiadanych zdjęć, rękopisów, albumów, kronik, medali, odznaczeń do przekazania potomnym i wzbogacenia harcerskich zbiorów.

Nie obyło się również bez wspólnego śpiewania piosenek i pieśni harcerskich i patriotycznych przy akompaniamencie gitary.

Spotkanie na świeżym powietrzu sprzyjało pobudzonym apetytom. Seniorzy z młodzieńczym zapałem ustawili się w kolejce do kuchni pod namiotem, aby spróbować wojskowej grochówki. Prawie wszyscy prosili o repetę. Z pewnością przypomniały się nam wszystkim piękne chwile na harcerskich obozach.

Przy pysznym cieście własnego wypieku, kawie i herbacie seniorzy podejmowali rozmowy o dalszej pracy Harcerskiego Klubu Seniora w tym trudnym okresie. Druhna Gabriela Zielińska, koordynator projektu, przedstawiła plan działania na kolejne miesiące. Druh Leszek Kornosz,  przewodniczący HKI „Czerwona Szpilka”, omówił plan pracy kręgu do końca bieżącego roku. Bardzo miłym akcentem spotkania były życzenia, jakie druh Leszek złożył wszystkim Mamom i Babciom z okazji Dnia Matki. Każda z Pań wraz z życzeniami otrzymała kwiatek.

Spotkanie Seniorów zakończyło wspólne śpiewanie i „rodzinne” zdjęcie wszystkich uczestniczących w majówce.
Na marginesie spotkania należy dodać, że majówka przebiegała z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych.

Projekt jest wspófinansowany ze środków Unii Europejskiej.