Aktualnosci2019, Archiwum

Reprezentacja ZHP wróciła ze Światłem do lubuskiego

fot. Jakub Czajka

fot. Jakub Czajka

fot. Jakub Czajka49-osobowa reprezentacja Związku Harcerstwa Polskiego z Chorągwi Ziemi Lubuskiej wzięła udział w ceremonii przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju w kościele pw. Św. Leopolda w Wiedniu.

Wyprawa rozpoczęła się w piątek, 13 grudnia, kiedy nasi harcerze wzięli udział w spotkaniu świątecznym z drużyną skautową Pfadfinder Puchenau pod miastem Linz. Podczas spotkania śpiewaliśmy polskie i austriackie piosenki, wymieniliśmy się tradycyjnym jedzeniem (wursty, pierogi) oraz mieliśmy możliwość poznać skautowe zwyczaje w Austrii. W sobotę wyruszyliśmy do Wiednia, gdzie najpierw zwiedziliśmy Bibliotekę Narodową Austrii i udaliśmy się na ceremonię. W kościele zebrało się około 1000 skautów z 17 krajów Europy i USA. Podczas uroczystej ceremonii, Światło z rąk 11-letniej Victorii Kampenhuber („Peace Light Child”), która odpaliła znicz w Grocie Narodzenia Pańskiego, odebrała pionierka Karolina Pasek, w tym czasie modlitwę wiernych przeczytała sam. Maja Markowska (obie z Hufca Zielona Góra ZHP). Po mszy przekazaliśmy Światło kilku reprezentacjom hufców i chorągwi, a także spotkaliśmy się z Konsulem RP, panem Bartłomiejem Rosikiem. Dzień zakończyliśmy spacerem po mieście na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Wyjazd zakończyła niedzielna wizyta w centrum technicznym Ars Electronica w Linz.

Harcerki i harcerze z naszej chorągwi dumnie reprezentowali cały Związek Harcerstwa Polskiego podczas ceremonii, a teraz rozpoczynają betlejemską sztafetę w lubuskiem. Chorągwiane przekazanie odbędzie się w ten wtorek, 17 grudnia, w Paradyżu, skąd Światło dotrze do wszystkich władz i instytucji państwowych, a także mieszkańców miast.

Dziękujemy pełnomocniczce ds. zagranicznych chorągwi, pwd. Joannie Gołuckiej, za zorganizowanie wyjazdu oraz całej komendzie wyprawy za pracę poświęconą wyjazdowi.

 

fot. Jakub Czajka – Chorągiew Śląska ZHP