Aktualnosci2018, Archiwum

Konferencja w Norwidzie

{phocagallery view=category|categoryid=196|limitstart=0|limitcount=2|float=left}

19 października 2018 w sali im. Janusza Koniusza Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek Publicznej odbyła się konferencja pt.”Młodzież w dążeniu do Niepodległości w latach 1914-1945.  Cztery referaty wygłoszone na konferencji przeniosły uczestników konferencji  w minione stulecie, początki Niepodległej Polski i zjednoczonego Związku Harcerstwa Polskiego.

{phocagallery view=category|categoryid=196|limitstart=2|limitcount=2|float=right}

O Harcerstwie w latach 1918 – 1945 świetny referat wygłosił prof. ndzw. dr. hab. Zbigniew Pilarczyk z UAM w Poznaniu. O genezie ruchu niepodległościowego młodzieży i młodzieży w czasie I wojny światowej referat wygłosił dr Przemysław Bartkowiak, udział młodzieży w obronie Niepodległości przedstawił mgr Jerzy Przybecki, a na koniec w przepięknej opowieści mgr Małgorzata Radny przedstawiła sylwetkę hm. Franciszka Sarnowskiego – wielkiego Polaka i patrioty pochodzącego z Ziemi Babimojskiej.

{phocagallery view=category|categoryid=196|limitstart=4|limitcount=2|float=left}

Wykład Małgorzaty Radny wzbogacony prezentacją przeniosła uczestników konferencji w lata dwudzieste-trzydzieste minionego stulecia a  zaprezentowana sylwetka druha Sarnowskiego była prawdziwą lekcją patriotyzmu.

{phocagallery view=category|categoryid=196|limitstart=6|limitcount=2|float=right}

Organizatorzy dziękują uczniom i nauczycielom: Szkoły Podstawowej Nr 2 , Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stefana Grota Roweckiego z Czerwieńska, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 „Elektronik”, Zespołu Szkół Technicznej – za udział i wspólne wysłuchanie referatów. Dziękują także gościom i HKI „Czerwona Szpilka”. Niestety na konferencji o 100-leciu odzyskania Niepodległości i powstaniu ZHP zabrakło harcerzy.

Konferencja jest elementem programu „Stulecie” realizowanym przez Chorągiew Ziemi Lubuskiej ZHP a współfinansowaną przez Miasto Zielona Góra.

 hm. Leszek Kornosz
Przewodniczący HKI „Czerwona Szpilka”