Aktualności2014, Archiwum

II Harcerski Rajd „EWAKUACJA OFLAGU II C WOLDENBERG”

II-Harcerski-Rajd-w0

W dniach 23-26 stycznia br. harcerze z Chorągwi Ziemi Lubuskiej Hufiec Strzelce Krajeńskie wzięli udział w II edycji rajdu historycznego upamiętniającego wydarzenia z czasów II Wojny Światowej.

Wcieliliśmy się w rolę polskich jeńców tzw. grupy wschód w liczbie ok. 4000 ewakuowanych przez hitlerowców w styczniu 1945 r. z Oflagu II C Woldenberg (dzisiejszy Dobiegniew) i przez 65 km trasą z Dobiegniewa przez Ługi, Ogardy, Bobrówko.

W Bobrówku w Szkole Podstawowej spędziliśmy noc, skąd o godz. 7.00 podobnie jak w ’45 ruszyliśmy przez Machary, Danków, Niesporowice, Płonno do Barlinka. Tam spędziliśmy kolejną noc. O godz. 7.00 wyruszyliśmy w ostatni etap rajdu do Dziedzic. Wzięliśmy tam udział w uroczystościach upamiętniających oswobodzenie Woldenberczyków, tzw. grupy wschód przez wojska sowieckie co miało miejsce w tragicznych okolicznościach w nocy z 29-30 stycznia 1945 r. Na skutek ostrzelania przez sowieckie czołgi jednej ze stodół, w której Niemcy zamknęli i pilnowali pod strażą polskich jeńców, poległo 22 oficerów, a 34 zostało ciężko rannych.

Na uroczystościach w Dziedzicach nasi harcerze pełnili honorową wartę przy zbiorowym grobie poległych oficerów. Już po raz drugi udało nam się przejść całą trasę grupy wschód przy podobnych warunkach atmosferycznych, jakie panowały w styczniu 1945 r. Nie zraził nas ani mróz, ani śnieg, ani długi dystans. Grupa pod przewodnictwem pwd. Waldemara Grzankowskiego, członka Komisji Historycznej Hufca i wsparciem komendanta hufca phm. Jacka Różańskiego dotarła szczęśliwie do celu robiąc po drodze postoje w Ługach, Ogardach, Bobrówku, Dankowie i Barlinku. Obstawę techniczną trasy zapewnił dh. Józef Pater.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, przyjaciołom akcji w realizacji rajdu, a w szczególności Nadleśnictwu Karwin, OSP Dobiegniew i Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie. W rajdzie udział wzięli: Lech Marczak, pwd. Waldemar Grzankowski, phm. Jacek Różański,Grzegorz Grzankowski, Damian Sowała, Daria Baczyńska, Anna Konarska, Natalia Graś, Aleksandra Przybysz, Wiktor Dyda, Patryk Gostyński.

phm Jacek Różański
Komendant Hufca Strzelce Kraj.