Harcerski Klub Seniora

Seniorzy lubuscy w Muzeum Etnograficznym

29 czerwca 2021 r. odbyły się plenerowe zajęcia Harcerskiego Klubu Seniora w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze – Skansen w Ochli.

Po niedługiej podróży znaleźliśmy się na terenie Skansenu. Nastąpiły powitalne swobodne rozmowy zaprzyjaźnionych seniorów, przedstawienie programu naszego spotkania przez koordynatorkę projektu druhnę Gabrysię Zielińską oraz krótka przechadzka po terenie.

Następnie odbyły się warsztaty manualne – zajęcia w pracowni plastycznej.  Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia nas w tajniki malowania na szkle. Każdy wybrał sobie wzór do malowania, do dyspozycji mieliśmy pisaki i palety farb. Zajęcia wzbudziły wśród uczestników duże zainteresowanie. Okazało się, że z tym sposobem malowania nikt z nas nie miał wcześniej do czynienia.  Po wykonaniu prac urządziliśmy ich wystawę, podziwialiśmy swoje dzieła, autorzy chętnie się z nimi fotografowali.

Po zakończeniu zajęć plastycznych grupa udała się na umówione spotkanie z przewodniczką. Pod jej kierunkiem obejrzeliśmy najciekawsze zabytki budownictwa ludowego zgromadzone w Skansenie, m.in. Dom Winiarza, chaty i całe zagrody chłopskie z terenów Wielkopolski, Łużyc, Tarnopola, Bukowiny.  Zwiedzanie tych obiektów wzbudziło wśród seniorów ożywione reakcje, związane z osobistymi wspomnieniami z czasów ich dzieciństwa, dotyczącymi wyglądu i wyposażenia mieszkań swoich rodziców lub dziadków.

Po skończeniu zwiedzania uczestnicy odbyli, pełnymi uroku alejkami skansenu, swobodny spacer w kierunku miejsca przeznaczonego do grillowania. Pięknie położony nad woda zakątek wyposażony był w sprzęt i urządzenia, pozwalające na posilenie się własnoręcznie upieczonymi kiełbaskami. A następnie przyszedł czas na śpiewanie, przy akompaniamencie gitary, bogatego repertuaru harcerskich piosenek ….., trudno było je zakończyć. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć i tradycyjnego pożegnalnego kręgu.

W drodze powrotnej harcerscy seniorzy dzielili się wyrazami uznania i zadowolenia z udziału w interesującej, atrakcyjnej formie zajęć.

fot. hm  Leszek Kornosz

Projekt jest wspófinansowany ze środków Unii Europejskiej.