Kurs przewodnikowski „Dobry trop” Hufca Międzychód za nami

2015-02-13-09-Kurs-pwd-H-MiedzychodW piątek, trzynastego… lutego rozpoczął się kurs przewodnikowski.
Uczestniczyli w nim harcerze z czterech Hufców, gdyż skierowaliśmy ofertę do szerszego grona, wychodząc poza nasze środowisko. Harcerze przybyli z: Hufca Sulęcin, Hufca Słubice, Hufca Babimojsko- Sulechowskiego (ZD Zbąszynek) oraz z naszego rodzimego Hufca Międzychód.

2015-02-13-07-Kurs-pwd-H-Miedzychod Miejscem „kursowania” była siedziba Hufca, znajdująca się przy ul. Sokoła 1. Położona jest nad samym jeziorem, co dodaje jej uroku i sprawia, że poranne rozgrzewki czy zdjęcia w plenerze wychodziły jakoś ładniej J Zajęcia prowadzili instruktorzy zarówno z Międzychodu i Sierakowa, jak i zaproszeni goście. Jeszcze raz dziękujemy za pomoc, dzięki wielu prowadzącym kurs był ciekawszy, wnosił różne spojrzenia na tematy, był bardziej dynamiczny.

2015-02-13-05-Kurs-pwd-H-MiedzychodHarcerze uczestniczyli w wielu zajęciach dotyczących zarówno tematyki stricte harcerskiej, jak i tej dotyczącej samorozwoju, pracy w grupie czy pozyskiwania sojuszników do swojej pracy; przypomnieli sobie także podstawy pierwszej pomocy. Co wieczór, przy kominku śpiewaliśmy, rozmawialiśmy, wymienialiśmy spostrzeżenia i pomysły. Dowiedzieliśmy się, jak na jeden temat patrzą osoby z wielu środowisk. Cieszymy się, że spotkali się różni ludzie- dzięki temu zajęcia były naprawdę interesujące, doszliśmy do konstruktywnych wniosków, mogliśmy czerpać pomysły od siebie nawzajem lub uczyć się, próbować czy dyskutować nad różnymi poglądami.

2015-02-13-06-Kurs-pwd-H-Miedzychod2015-02-13-04-Kurs-pwd-H-MiedzychodNa naszym kursie odbyły się też walentynki- pyszne gofry z bitą śmietaną i owocami, do tego prezentacja zdjęć, śmieszne historyjki i długie rozmowy… i Walentynowy wieczór za nami! Zorganizowaliśmy także dla kursantów zwiedzanie miasta, w którym niemal wszyscy byli po raz pierwszy, lub, kojarzyli tylko szkołę, w której rokrocznie odbywa się rajd harcerski „Zapałka ‘18”. Zobaczyliśmy Kościół na Lipowcu, pomnik żołnierzy lat 1939-45, dowiedzieliśmy się też, kto był inicjatorem domów handlowych poprzez wycieczkę parkiem Oskara Tietza- gdyż to on zainicjował takie rozwiązanie. Przewodnik mówił o „mieście z pompą”, ponieważ Międzychód ową pompę ma, a woda może być spożywana bezpośrednio ze źródła. Niestety, ograniczenie czasowe nie pozwoliło nam zobaczyć wszystkich ciekawych miejsc w mieście, ale… następnym razem się uda!

2015-02-13-08-Kurs-pwd-H-MiedzychodHarcerze mieli też kilka zadań do wykonania. Były to zadania głównie indywidualne, czasem w parach; dotyczyły pisania próby przewodnikowskiej, rozliczania imprezy, autoprezentacji czy uczyły pisania rozkazu drużynowego. Na podstawie zadań, z którymi uczestnicy poradzili sobie sprawnie i poprawnie, oraz oceniając zaangażowanie uczestników kursu, zdecydowaliśmy, kto może zaliczyć kurs z wynikiem pozytywnym. Jak się okazało, cała grupa była zmotywowana, chętna do pracy i aktywna, dlatego też WSZYSCY kursanci otrzymali dyplom ukończenia kursu z wynikiem pozytywnym, z czego cieszyli się uczestnicy, jak i my- organizatorzy J

Sześć dni minęły bardzo szybko i nadszedł czas pożegnania… Mamy nadzieję jednak, że z większością zobaczymy się na kursie drużynowych zuchowych i wędrowniczych już pod koniec marca!

Relację przygotowała phm. Anna Ligocka

Komendant Hufca ZHP Międzychód