Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Naglowek-jesien-04a  

 

Konkurs na projekt Honorowej Odznaki „COVID-19 – Ofiarni w służbie”

covid-19-4985553 640Główna Kwatera ZHP ogłasza konkurs na projekt Honorowej Odznaki „COVID-19 – Ofiarni w służbie”. Termin nadsyłania prac konkursowych mija 24 sierpnia 2020 roku.

Celem konkursu jest opracowanie wzoru odznaki ZHP służącej uhonorowaniu członków Związku Harcerstwa Polskiego, którzy podczas epidemii COVID-19 w Polsce odpowiedzialnie, ofiarnie, a w niektórych przypadkach narażając własne życie i zdrowie, podjęli służbę na rzecz osób zakażonych, chorych lub potrzebujących.

Odznaczenie będzie miało formę metalowej odznaki (tłoczonej lub odlewanej, z zapięciem na nakrętkę), noszonej nad patką prawej kieszeni munduru a na bluzie mundurowej specjalności wodnej pod prawą patką z oznaczeniem stopnia harcerskiego.

Czytaj więcej: Konkurs na projekt Honorowej Odznaki „COVID-19 – Ofiarni w służbie”

Harcerska Służba

harcerska służba

List Przewodniczącego ZHP hm.Dariusza Supła z dnia 16 marca br.

listDruhny i Druhowie,

„Harcerstwo jest organizacją nastawioną nie na żądanie od społeczeństwa, ale na dawanie społeczeństwu, służenie mu.” hm. Aleksander Kamiński

Z radością odbieram informacje o setkach oddolnych harcerskich inicjatyw służby podejmowanej w tym trudnym czasie przez dorosłych wędrowników i instruktorów na rzecz potrzebujących. Chcę Wam za tę gotowość do pomocy bliźnim i realne działanie z serca podziękować.

Nadszedł trudny dla Świata czas. Trudny dla nas i naszych bliskich, naszych przyjaciół i znajomych, sąsiadów i tych, których jeszcze nie znamy, a są wokół nas. Trudny czas zawsze wymaga zaangażowania. Wszystko po to, byśmy mogli utrzymać nadzieję, że wkrótce świat da się przywrócić na tory normalności. Dziś nasze zaangażowanie oznacza, że możemy realnie ograniczyć skutki panującej epidemii. Każdy z nas osobno i wszyscy razem. Razem, choć zdalnie. Nie uda się nam tego osiągnąć w ciągu kilku najbliższych dni. Czekają nas tygodnie, o ile nie miesiące, rygorystycznych ograniczeń i koniecznej troski o innych ludzi. To jest czas wymagający naszej cierpliwości i metodycznej, bardzo spokojnej pracy.

Czytaj więcej: List Przewodniczącego ZHP hm.Dariusza Supła z dnia 16 marca br.

COVID-19 Zdalnie, ale razem

zdalnie ale razemCzuwaj!

W serwisie dokumenty.zhp.pl opublikowana została Uchwała Głównej Kwatery ZHP nr 129/2020 z dnia 25 marca 2020 r. opisująca czasowe rozwiązania organizacyjne w związku z epidemią COVID-19.

Najważniejsze postanowienia uchwały mówią, że w czasie, w którym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, stan epidemii, względnie inny stan nadzwyczajny związany z COVID-19, zbiórki, biwaki i inne przedsięwzięcia podstawowych jednostek organizacyjnych nie odbywają się.

Nie oznacza to jednak, że zaprzestajemy harcerskiej działalności w ogóle! W myśl zasady #RazemAleZdalnie zachęcamy Wszystkich zuchów i harcerzy do rozwijania swoich zainteresowań i umiejętności w domu. 
Ogrom inspiracji znajdziecie na stronie Centralnego Banku Pomysłów,
na wydarzeniu na Facebooku A gdy zbiórek nie ma… oraz na stronie Zdalne Harce.

A wiarygodnych informacji szukajcie na:
www.gov.pl/koronawirus
www.zhp.pl/koronawirus

Osobą, z którą można kontaktować w sprawach dotyczących działalności chorągwi w aktualnej sytuacji jest Zastępca Komendanta Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP – phm. Bartłomiej Walkowski (tel. 505 216 744, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).

Wspólne oświadczenie władz polskich organizacji harcerskich i skautowych.

gotowi Cover-zdalnie-ale-razem-850x468Druhny i Druhowie!

Zwracamy się do Was w chwili, gdy wszyscy przeżywamy niepokój w obliczu zagrożenia epidemicznego, ogarniającego cały świat. Wobec troski o zdrowie naszych bliskich i podopiecznych mamy szczególny obowiązek, aby zachować spokój i wykazać się harcerską odpowiedzialnością oraz dyscypliną.

Mając na uwadze harcerskie zawołanie „Czuwaj!”, pozostańmy uważni na siebie i drugiego człowieka. Bądźmy empatyczni, ostrożni i wyrozumiali.

Ruch harcerski i skautowy, reprezentowany przez nasze organizacje, jest gotowy do służby i zgodnego współdziałania na rzecz wspólnoty obywateli Rzeczypospolitej.

Służba ta wyrażać się powinna przede wszystkim poprzez działania informacyjne i profilaktyczne adresowane do harcerek i harcerzy, ich rówieśników i rodzin. Dzielcie się tylko sprawdzonymi informacjami, starannie sprawdzajcie źródła i wspierajcie innych w tych trudnych chwilach.

Jako harcerze i skauci ściśle współpracujemy z władzami państwowymi i samorządowymi po to, aby wspólnie wypracować możliwe do podjęcia przez pełnoletnich członków naszych organizacji pola służby, zapewniając im osobiste bezpieczeństwo i stwarzając możliwości niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują i bardzo liczą na harcerską i skautowa pomocną dłoń.

Prosimy Was, abyście stosowali się do oficjalnych zaleceń organów państwowych, współpracowali ze sobą, a przede wszystkim – zachowali spokój i harcerską pogodę ducha.

Czuwaj!

NKIH „Leśna Szkółka”
"Skauci Europy” SHK Zawisza
Royal Rangers Polska
Stowarzyszenie Harcerskie
Skauci Króla
Związek Harcerstwa Polskiego
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

Podkategorie