Baner naglowek Dzika6 02

Rozkaz specjalny Naczelniczki ZHP

Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego

Warszawa, 18 stycznia 2019 r.

Rozkaz Specjalny L.S. 1/2019

Druhny i Druhowie,

Straciliśmy Niezawodnego Przyjaciela – Prezydent Gdańska Pan Paweł Adamowicz został zaatakowany i zmarł w wyniku zadanych mu ran. Straciliśmy Przyjaciela, który nie tylko dostrzegał ogromny potencjał harcerstwa, ale także motywował nas do ciągłego poszukiwania nowych, coraz trudniejszych wyzwań. Straciliśmy sojusznika, który świetnie rozumiał idee przyświecające harcerstwu i zachęcał do tego, żebyśmy wciąż się rozwijali, abyśmy patrzyli w przyszłość i działali tak, aby była ona jak najlepsza. Straciliśmy Człowieka, dla którego ważna była otwartość na różnorodność i solidarność wśród ludzi.
Wydarzyło się zło, do którego nie powinno było dojść.

Druhny i Druhowie,

Harcerze nie mogą być jedynie biernymi obserwatorami życia. Harcerze muszą radzić sobie z trudnościami, pokonywać przeszkody, stawiać czoła wyzwaniom. Naszym celem powinno być to, aby wyeliminować jak najwięcej zła z naszego otoczenia; aby takie akty przemocy nie powtórzyły się w przyszłości.

„Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.”

Dziś, w obliczu przemocy, która przybiera rozmaite formy i z którą spotykamy się coraz częściej, ten punkt prawa harcerskiego szczególnie powinien nadawać ton naszym działaniom. Harcerstwo to szkoła życia, która musi uczyć tego, jak rozwiązywać konflikty w sposób spokojny; jak wyrażać niezadowolenie nikogo nie raniąc i nie obrażając; jak budować zaufanie społeczne.
Co możemy zrobić, żeby świat wokół nas był bezpieczniejszy?

Druhny i Druhowie,

Zło i przemoc przybierają różne formy. Jedną z nich jest agresja słowna. Możemy podjąć działania, które taką agresję w naszym otoczeniu ograniczą, a nawet zupełnie wyeliminują. W Centralnym Banku Pomysłów umieściliśmy materiały, które pozwolą Wam w trakcie zbiórek zuchowych i harcerskich zająć się tematem agresji słownej. Podejmijcie stojące przed nami wyzwanie – wyeliminujmy z naszych zachowań mowę nienawiści. Miejcie odwagę nie być obojętnymi na zło i każdego dnia zmieniać świat na lepszy!

Czuwaj!
hm. Anna Nowosad

Odszedł Paweł Adamowicz – Niezawodny Przyjaciel ZHP

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wczoraj informację o ataku na Pana Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przez ostatnie kilkanaście godzin towarzyszyła nam jednak iskra nadziei, na to, że stan zdrowia Pana Prezydenta się poprawi. Niestety dzisiaj iskra zgasła.

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 roku. Zawsze wyrozumiały, ciepły, otwarty na ludzi. Był przyjacielem harcerek i harcerzy z całej Polski, którzy rok temu świętowali w Gdańsku Zlot 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. W 2013 roku został oznaczony Honorowym Wyróżnieniem „Niezawodnemu Przyjacielowi”, które jest wyrazem największego uznania Związku Harcerstwa Polskiego dla osób nie będących członkami organizacji.

Był absolwentem Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim oraz radnym miasta Gdańska od 1990 roku. Oddany mieszkańcom, sprawom społecznym i edukacji o czym świadczą odznaczenia organizacji patriotycznych i stowarzyszeń obejmujących swoimi działaniami dzieci i młodzież. Uhonorowany został Medalem za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK, Odznaką Honorową Związku Sybiraków, Medalem „PRO MEMORIA” nadanym przez Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz odznaką „Przyjaciel Dziecka” nadaną przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Dla nas wszystkich to trudny czas. W szczególny sposób łączymy się w bólu składając wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym Pana Pawła Adamowicza. Pamiętajmy dzisiaj o naszym przyjacielu wspominając go w chwilach skupienia i modlitwie.

Spotkanie Seniorów Harcerskich

2018-01-10 Jasełka KI Rodło CzSz-01Gościnna biblioteka publiczna w Sulechowie była miejscem zbiórki noworocznej HKI "Czerwona Szpilka" i KI "Rodło". Inicjatorką spotkania była hm.Stanisława Niemira, która zaprosiła na zbiórkę uczniów klasy IIIa Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sulechowie. Uczniowie wspaniale wcielili się w bohaterów Jasełek a przygotowane przez nauczycielkę języka polskiego teksty świetnie wpisywały się w tegoroczne obchody 700 lecia Sulechowa. Przy kawie i wspaniałym cieście była także okazja na rozmowy o aktualnej sytuacji Chorągwi, wspólnych projektach programowych Kręgów i zaproszeniu do Zielonej Góry na zbiórkę noworoczną 25 stycznia 2019 r.

2018-01-10 Jasełka KI Rodło CzSz-02   2018-01-10 Jasełka KI Rodło CzSz-04

hm. Leszek Kornosz
Przewodniczący HKI "Czerwona Szpilka"

Dziękujemy!!!

życzenia-swiateczne 2019b

Komenda Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP BARDZO DZIĘKUJE
za przepiękne kartki Bożonarodzeniowe i jeszcze piękniejsze życzenia.
Życzymy wszystkim wszelkiej pomyślności w Nowym 2019 roku!

Agata Bazydło
Szefowa Biura Chorągwi